Vědci popsali v ekvádorské části Amazonie dosud nezdokumentovaný druh anakondy. S délkou přesahující sedm metrů a váhou kolem pěti set kilogramů jde o největšího a nejtěžšího známého hada vůbec, píšou The Independent a Reuters.
Nizozemský biolog a televizní moderátor Freek Vonk natáčel sérii National Geographic pro Disney+ s názvem Pole to Pole s Willem Smithem. Úplnou náhodou se podařilo jeho týmu mezinárodních badatelů odchytit několik těchto obřích hadů.
Tito vrcholoví predátoři podle listu The Independent nepozorovaně číhali na mělčině a vyčkávali na kořist, z níž by mohli vymáčknout drtivou silou svého těla o tloušťce pneumatiky od auta život. Na studii těchto gigantických tvorů spolupracovali i místní domorodci Waorani.
The world’s biggest snake has been discovered in the Amazon rainforest, identified as a new species named the Northern Green Anaconda. https://t.co/oKEjTaHeA2 pic.twitter.com/nzBA4yqY1A
— Yahoo News (@YahooNews) February 23, 2024
Vědce jejich rozměry šokovaly. Jedna samice dosahovala podle agentury Reuters délky 6,3 metru. Člen expedice Bryana Fry prozradil, že podle domorodců někteří jedinci dorůstají délky až 7,5 metru a váží kolem pěti set kilo, píše dále The Independent.
Jedná se o poddruh anakondy velké žijící v severních oblastech Jižní Ameriky ve Venezuele, Surinamu či Francouzské Guayanamě. Severní a jižní anakondy velké, které se od sebe oddělily před deseti miliony let, se od sebe geneticky liší o 5,5 procenta.
Strážci rovnováhy
Dále známe anakondu žlutou, temnoskvrnou a bolivijskou. Anakonda velká je však nejrozšířenějším druhem. Tito velcí hadi žijí pouze na území tropické Jižní Ameriky a jedná se o nejedovaté škrtiče.
Vonk se na svém Instagramu pochlubil, jak kolem jednoho z hadů nového druhu pojmenovaného Eunectes akayima plave. Jeho objevení považují vědci za důležité, protože to může pomoci anakondy ochránit.
Anakondy udržují rovnováhu v ekosystémech, v nichž se přirozeně vyskytují. Jejich zdravá populace naznačuje, že mají dostatek potravy a pitné vody a že je zdravý i ekosystém. Klesající množství hadů však může signalizovat ohrožení životního prostředí.
Amazonie čelí klimatické krizi, ilegální těžbě, odlesňování a průmyslovému zemědělství. Zločinci napojení na mafii a kartely tam zatáhli obchod s drogami a bílým masem. Vonka uvedl, že zmizela více než pětina deštného pralesa.
Domorodci, kteří věří, že ve vodách Amazonky přebývá Yacumama (matka vody), anakonda dosahující délky až třiceti metrů, jsou navíc ohroženi nemocemi, na něž nemusejí mít imunitu, a násilným vysidlováním.