Německým paslovem roku 2024 se stal výraz bioněmecký (biodeutsch). V poslední době se začal stále častěji používat k označení Němců, kteří nemají původ či předky v cizině. Vítěze ankety o paslovo roku 2024 dnes zveřejnila odborná porota. Loni vyhrál výraz remigrace, který se používá jako eufemismus pro požadavek na masové deportace lidí s přistěhovaleckým původem.
Kandidáty na německé paslovo roku jsou výrazy, které jsou v rozporu s principy lidské důstojnosti nebo demokracie, které diskriminují určité společenské skupiny nebo jsou eufemistické, kamuflující nebo zavádějící.
Seit 1994 kürt eine Jury aus Sprachwissenschaftlern das #UnwortdesJahres. Das Ergebnis für das Jahr 2024 lautet: "Biodeutsch". https://t.co/grtpRyhYjM #Unwort pic.twitter.com/jbpbLJB1eu
— stern (@sternde) January 13, 2025
V uplynulém roce se podle poroty zvýšila četnost výskytu slova bioněmecký, a to především v textech na sociálních sítích. Původně se používalo spíše satiricky. V poslední době se ale jeho cílem stalo „rozdělit, ohodnotit a diskriminovat lidi na základě domnělých biologických kritérií o původu“. Podle organizátorů ankety je s používáním slova spojené „rozdělení na údajně ‚pravé‘ Němce a Němce druhé kategorie formou každodenního rasismu“.
Porota, která vybírá paslovo roku už od roku 1991, je složená z jazykovědců, novinářů a hostů. Letos byli členy poroty i historik a ředitel Vzdělávacího centra Anny Frankové Meron Mendel a politoložka Saba-Nur Cheemaová, pro které byl podle agentury DPA paslovem roku výraz „importovaný antisemitismus“. Podle nich totiž chybně sugeruje, že nenávist k Židům se do Německa dostala až prostřednictvím imigrace z islámských zemí. Sousloví používají stejně jako slova bioněmecký či remigrace především lidé v krajně pravicovém prostředí.
V Německu se každý rok vybírá také slovo roku. Za loňský rok se jím stal výraz Ampel-Aus, který je označením pro listopadový krach vládní spolupráce sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP).