Mnoho lidí uklidňují studie, které tvrdí, že každodenní sklenka alkoholu je pro dlouhověkost lepší než úplná abstinence. Nová analýza zveřejněná deníkem Guardian však tuto teorii zpochybňuje a ukazuje, že pozitivní závěry jsou často výsledkem chybného výzkumu.
Kanadští vědci prozkoumali 107 studií zabývajících se pitím alkoholu a délkou života. Zjistili, že většina těchto studií srovnávala pijáky s lidmi, kteří abstinují nebo pijí velmi málo, aniž by zohlednily, že někteří z těchto abstinentů přestali pít kvůli zdravotním problémům. To znamená, že skupina abstinentů často obsahuje nemocné lidi, což zkresluje výsledky ve prospěch střídmých pijáků.
Moderate drinking not better for health than abstaining, analysis suggests https://t.co/2dU9DYrF34
— Guardian Australia (@GuardianAus) July 25, 2024
Dr. Tim Stockwell z Kanadského institutu pro výzkum užívání návykových látek na Univerzitě ve Victorii, který je hlavním autorem studie, dle deníku Guardian uvedl: „Alkoholový průmysl se dlouhodobě snaží propagovat myšlenku, že střídmé pití prodlužuje život. Tento názor ovlivnil národní doporučení ohledně pití a odhady zdravotních rizik alkoholu po celém světě.“
Tato myšlenka se ukázala jako překážka pro efektivní tvorbu politik v oblasti alkoholu a veřejného zdraví. Podrobnosti studie byly zveřejněny v Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
Předchozí studie často ukazovaly tzv. efekt J-křivky, kdy mírné pití vedlo k nejnižší úmrtnosti. Když však kanadský tým zkombinoval údaje z těchto studií, zjistil, že tento efekt zmizel, když se blíže zaměřil na kvalitnější studie, které zahrnovaly mladší lidi a nepočítaly mezi abstinenty bývalé pijáky. Tyto kvalitnější studie nezjistily žádný důkaz, že by mírní pijáci žili déle.
Alkohol a vysoká míra úmrtí
Anglická lékařka, Dame Sally Davies, uvedla, že neexistuje bezpečná úroveň konzumace alkoholu. Studie z roku 2018 tuto tezi podpořila, když zjistila, že alkohol způsobil v roce 2016 2,8 milionu úmrtí a byl hlavním rizikovým faktorem předčasné smrti a invalidity u lidí ve věku 15 až 49 let.
Podle studie z roku 2023 alkohol souvisí s více než 60 nemocemi, včetně jaterní cirhózy, mrtvice, několika druhů rakoviny a žaludečních vředů.
Doktorka Iona Millwoodová z Oxfordské univerzity, spoluautorka studie, dodává: „Studie o alkoholu a zdraví mohou být zkreslené, i když jsou dobře provedené. Je to proto, že pijácké návyky často korelují s dalšími faktory, jako je kouření a socioekonomický status, a lidé často tyto návyky mění v reakci na špatný zdravotní stav.“