Na násilné scény by měli tvůrci filmů a seriálů diváky dopředu upozorňovat. Alespoň to tvrdí kritici prvního dílu nového seriálu Rod draka předcházejícího děj známé série Hra o trůny. Obsahuje totiž scénu s velmi detailně znázorněným násilným porodem. Postava je v ní totiž bez uspání přinucena k porodu císařským řezem a následně umírá. Scéna proto vyvolala na sociálních sítích živou diskuzi. Informoval o tom server BBC a Huffington Post.
První díl nového seriálu Rod draka vyvolal v mnohých divácích znechucení. Podle nich je totiž jedna z jeho scén příliš násilná a seriál by měl proto obsahovat varování ohledně grafického obsahu. Na sociálních sítích se proto po premiéře seriálu strhla diskuze o tom, jak by měli tvůrci filmů a seriálů s podobnými scénami zacházet. Někteří se totiž na druhé straně obávají spoilerů v případě, že režiséři ve snaze diváky varovat před začátkem snímku až příliš poukáží na jeho děj.
Násilná scéna se týká porodu manželky krále Viseryse, který se zásadně zkomplikuje. Král se proto bude muset rozhodnout, zda touží potom zachránit nadcházejícího dědice trůnu, nebo svou ženu. Královnu nakonec donutí podstoupit bez jakéhokoli uspání nebo medikace císařský řez, při kterém následně umírá. O pár hodin později ji však následuje i její čerstvě narozené miminko. První díl mělo dosud vidět na 10 milionů fanoušků. Informoval o tom server BBC.
Difficult one. Whilst i appreciate there may be individuals who may find this distressing, where do we draw the line? Trigger warning for everything will basically be a big spoiler for content of episode. What about people who don’t want spoilers?… https://t.co/rhCi1P1C9t
— Andrew Lindsay (@AndrewALindsay) August 25, 2022
„Zeptali jsme se před uveřejněním dílu na názor co nejvíce žen,“ obhájil své rozhodnutí zařadit do seriálu násilnou scénu jeho režisér Miguel Sapochnik. Podle něj pak většina z dotázaných potvrdila, že porod za příliš násilný nepovažuje. Kritici naopak tvrdí, že by jeho brutalita mohla v mnohých divačkách vyvolat trauma. Zvlášť pokud si samy prošly komplikovaným porodem, nebo jim při porodu miminko umřelo. Mnohé charity nebo neziskové organizace proto varují těhotné ženy, aby se na seriál nedívaly.
Někteří diváci připodobňují scénu z Rodu draka ke změně potratových zákonů ve Spojených státech amerických
Zatímco některé z žen poukázaly na to, jak drastická scéna je, další pobouřilo spíše rozhodnutí krále nechat svou ženu zemřít. Vyděsilo je tak, že matku v seriálu její muž donutil k nebezpečnému porodu proti její vůli. Kritici proto poukazují na podobnost motivu v prvním díle Rod draka k nedávnému rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu zrušit potratový zákon známý pod jménem Roe vs Wade. To mnohým ženám odebírá nebo omezuje právo na potrat. Informoval o tom server Huffington Post.
„Chtěli jsme zdůraznit myšlenku volby a toho, že matka ji v seriálu nedostane,“ okomentoval dále pro server Popsugar první díl seriálu jeho režisér. Dodal rovněž, že se tím spolu s ostatními tvůrci snažil co nejvíce přiblížit brutalitu fiktivního světa inspirovaného středověkem, ve kterém se Rod draka odehrává. Děj seriálu vsadili jeho tvůrci asi 200 let před známou sérii Hra o trůny. Založený je rovněž na knižní předloze od spisovatele George R. R. Martina. Soustředí se tentokrát především na rod Targaryenů.