Shakespearovo „Být, či nebýt“ z Hamleta je proti této otázce bezvýznamné. Zda má být žena hospodyní v kuchyni, či ne, provokuje lidi ke slovním útokům a boří partnerské vztahy. Jak to máte vy?
Pravdou je, že celá tisíciletí bylo v této otázce jasno. Muži chodili na lov a ženy zatím v jeskyni udržovaly oheň. Staraly se o děti a z úlovku pak připravily nějakou tu baštu. Říká se, že zaběhlé role mužů a žen se začaly měnit až od poloviny 19. století. Ale co například pradávné šlechtičny? Královny? V tradiční společnosti si ženy z vyšších vrstev určitě nelámaly hlavu nad tím, co udělají k večeři. Tu jim připravil dost možná muž – kuchtík z královské kuchyně. Jak je to tedy správně? Podle oficiálního průzkumu agentury Median, zda ŽENA PATŘÍ K PLOTNĚ, odpovědělo kladně pouze 32% lidí.
Hádky v kuchyni
„Jsem schopná se s mým přítelem na toto téma i pohádat, protože on je zastáncem právě tohoto názoru, že žena patří k plotně,“ komentovala téma žena s nickem „Tinka“.
„Vaření zvládáme jen o víkendu, tak to se tak nějak střídáme. Podle toho, co se vaří. A ten, kdo uvaří, si po sobě i umeje,“ svěřila se diskutující Hanka.
„Holky, já bych úplně vraždila, když vidím chlapa, který si neumí uvařit ani kafe a ženská kolem něj pobíhá s jazykem na vestě,“ napsala „Mobina“ s tím, že jde podle ní o čirou pohodlnost mužů.
Ohýbám přítele, dokud je mladý
Rozhořčená redaktorka Elle.cz dokonce přišla s návrhem založit Ligu na ochranu ženských u plotny. „Kdo sakra vymyslel ten ‚tradiční‘ model, podle něhož žena pečuje o domácnost a muž zajišťuje obživu? Ohýbám svého přítele, dokud je mladý a vám radím totéž,“ prohlašuje.
Do živého tnuli se svými výroky hráči jednoho fotbalového týmu. Tady šlo o sport. „Ženský by měly dělat něco jiného. Není to úplně sport pro holky, měly by se věnovat spíš plotně,“ zaznělo podle Denik.cz v anketě na téma ženský fotbal. Obrovská vlna pobouření na sebe nenechala čekat.
Přibývá i mužů, kteří se do role hospodyňky doslova hrnou.
„Vždycky jsem byla zvyklá, že vařím já. Můj současný přítel by se ale také chtěl zapojit. Vařit nebo aspoň pomáhat. Sice mu to moc nejde, ale pořád by mně v něčem radil, napomínal. Když vařím, má už zákaz vstupu do kuchyně,“ svěřila se v komentářích „Janka82“.
Redaktor Prozeny.cz se dokonce nejspíš kvůli přetahování o místo za plotnou musel rozvést. „Sám rád vařím. Bývalá manželka mne do kuchyně prakticky nepustila. Když už jsem se vloudil, chodila okolo a ptala se, co vlastně vařím, proč tam dávám to a nedávám ono. A to my muži nemáme rádi. Raději jsem to vzdal. Nyní žiji spíše v „garpovském“ modelu, pracuji převážně doma a vaření je pro mne radostí a relaxem,“ svěřil se v článku.
Muži ke strojům
Někteří (ženy ve velkém zastoupení) by však odvěké role mužů a žen prostě neměnili. Poukazují na to, že v reálu je rozdělení funkcí spravedlivé, protože zatímco „ženy patří k plotně“, „muži zase ke strojům“. Často se zapomíná, že zatímco ONA připraví něco dobrého k snědku, ON se zase postará třeba o přezutí pneumatik na jejím autě, smontuje novou skříň z Ikey nebo natře plot. A k tomu třeba více přispívá do rodinné kasy. (Tedy mluvíme-li o ideálním případu.) Přitom nikde není psáno, že občas ten plot nemůže natřít žena a ty palačinky k snídani udělat muž.
„U nás je to docela dost patriarchálně založený, ale mně to vyhovuje. Manžel zase o hodně víc vydělává a je i déle v práci, takže mi nedělá problém většinu domácích prací udělat sama. Občas pomůže, a to je pro mě ten největší miláček,“ míní uživatelka „Kristi“.
„Já u sporáku a dětí, on se zase stará o obě naše auta, opravuje, sestavuje a tak – já si nestěžuju,“ má podobné pocity další diskutující.
Závěrem nelze než shrnout – ať si každý zařídí chod a role v domácnosti dle svých potřeb, bez ohledu na tradice. Jen dbejte na jediné: V té kuchyni se nám nehádejte.