Čínská národní vesmírná agentura hrála vesmírnou ruletu. Minulou neděli vypustila na oběžnou dráhu raketu, která tam vynesla modul pro vesmírnou stanici Nebeský palác. Raketa se však následně začala řítit k zemi, přičemž nikdo nevěděl, kam její trosky dopadnou. Čína technické informace o jejich dopadu nezveřejnila. Takto přitom nepostupovala poprvé. V květnu stupeň čínské rakety dopadl do obydlené oblasti. Informovala o tom stanice BBC a web Space.
Čína vyslala na oběžnou dráhu minulou neděli raketu Dlouhý pochod 5B. Vynesla tam laboratorní modul důležitý pro vesmírnou stanici Nebeský palác. Poté se však začala řídit nekontrolovaně k zemi.
Čína neuvedla technické informace o návratu trosek rakety, nebylo tedy jasné, kam dopadnou a zda její zbytky nepředstavují hrozbu pro civilisty v obydlených oblastech.
#うひーメモ
投稿時間:2022-07-31 22:17:05
Long March 5B: Debris from Chinese rocket falls back to Earthhttps://t.co/l5KVUgRqFD#ニュース— 【自動化した】うひーまん (@uhiiman) July 31, 2022
V sobotu však trosky dopadly do Suluského moře poblíž Filipín. Úchvatnou nebeskou podívanou zaznamenala náhodná videa svědků v Malajsii. Světelná show začala ve 14:45 SEČ.
Americká agentura NASA podle stanice BBC opakovaně vyzývá Čínu, aby podávala technické hlášení o návratu trosek raket a jejich rozptylu. Ředitel NASA Bill Nelson uvedl, že takové informace by měly zveřejňovat všechny země, které disponují vlastním vesmírným programem.
Nebezpečí dopadu mezi lidi
Čínská vesmírná agentura údajně informace o souřadnicích dopadu trosek sice zveřejnila, avšak až po jejich vstupu do atmosféry. Raketa podle nich dopadla 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan.
Agentura také v prohlášení uvedla, že většina zařízení rakety byla při pádu atmosférou zničena. Průlet vydržely pouze materiály odolné vůči extrémnímu žáru, jako jsou nádrže a trysky vyrobené z nerezové oceli či titanu.
Objek seperti tahi bintang kelihatan di langit beberapa kawasan di seluruh Sarawak sekitar jam 12.50 malam tadi.
Kredit : Haiqal Iskandar pic.twitter.com/mCfe8Uy4xd
— MALAYSIA MOST VIRALL (@MALAYSIAVIRALL) July 30, 2022
Není to poprvé, co Čína neuvedla informace o místu dopadu trosek svých raket. Naposledy se stejný scénář odehrál letos v květnu. První stupeň totožného typu rakety dopadl do obydlené oblasti, přičemž jedna z trosek málem zasáhla vesnickou hostinu v západoindickém státu Miháráštra.
Nelson uvedl, že podávat informace o návratu trosek je důležité zejména u kolosů, jako byla právě raketa Dlouhý pochod 5B. Ty s sebou nesou významné riziko ztráty na životech a majetku. Raketa v průměru měřila na délku 30 metrů a vážila 21 tun.
„Je to velice důležité pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí na Zemi,“ řekl podle serveru Space Nelson.