Před téměř dvěmi stoletími byla jako standardní „normální“ teplota stanovena 37 stupňů Celsia. Tato hodnota je tak používána jako měřítko pro hodnocení horečky. Během času ale byly u zdravých dospělých, například v nedávných studiích ve Velké Británii a USA, hlášeny nižší průměrné teploty. Nyní vědci zjistili podobný pokles u domorodé populace Tsimane v bolivijské Amazonii.
Ve studii z roku 2017, které se zúčastnilo 35 000 dospělých ve Velké Británii, bylo zjištěno, že průměrná tělesná teplota Britů je nyní nižší, a to 36,6° Celsia. Studie z roku 2019 pak ukázala, že normální tělesná teplota u Američanů je asi 36,4°C.
Mezinárodní tým lékařů, antropologů a vědců vedený profesorem antropologie na UC Santa Barbara Michaelem Gurvenem a postdoktorským výzkumníkem Thomasem Kraftem zjistil podobný pokles u domorodé populace Tsimane.
Během 16 let, kdy populaci zkoumali, zaznamenali pokles průměrné teploty o 0,034°C za rok. Dnes tak mají lidé Tsimane tělesnou teplotu zhruba 36,5 ° C.
„Za méně než dvě desetiletí zaznamenáváme přibližně stejnou úroveň poklesu, jakou jsme zaznamenali v USA během přibližně dvou století,“ řekl pro ScienceDaily Gurven.
Jejich analýza je založena na velkém počtu vzorků – 18 000 pozorování u téměř 5500 dospělých. Data se upravují pro několik dalších faktorů, které mohou ovlivnit tělesnou teplotu, jako je teplota okolí a tělesná hmotnost.
Klíčovou otázkou je, proč tělesná teplota v průběhu času klesala. Pokles může být způsoben nárůstem moderní zdravotní péče a nižší mírou infekcí ve srovnání s minulostí. „I když se zdraví za poslední dvě desetiletí obecně zlepšilo, infekce jsou ve venkovské Bolívii stále rozšířené,“ říká ale Gurven.
Nicméně dodává, že lidé mohou být v lepším stavu a proto možná jejich těla proti infekcím bojují méně. Přístup k antibiotikům a jiné léčbě také způsobuje, že doba infekce je nyní kratší než v minulosti.
Dalším vysvětlením by také mohlo být, že naše těla nemusí tak tvrdě pracovat na regulaci vnitřní teploty kvůli klimatizaci v létě a topení v zimě. Tsimame sice nepoužívají žádnou pokročilou technologii, mají ale lepší přístup k oblečení a přikrývkám.
„Je to pravděpodobně kombinace faktorů – vše ukazuje na zlepšené podmínky,“ řekl Gurven.
Nicméně dle Gurvena stejně neexistuje univerzální „normální“ tělesná teplota pro každého za všech okolností. Většina lékařů tak uznává, že „normální“ teploty mají určitý rozsah. Tělesná teplota se může lišit i během dne, od nejnižší v časných ranních hodinách po nejvyšší v pozdních odpoledních hodinách. Liší se také napříč menstruačním cyklem a s věkem má tendenci klesat.
Informace o tělesné teplotě nicméně mohou poskytnout vodítko k celkovému zdraví populace, stejně jako další běžné ukazatele, jako je průměrná délka života.