Odvětví e-sportu v posledních letech neustále roste a hráči z něj těží. Ne všechny soutěžní hry však mají stejnou finanční strukturu pro své profesionální hráče, jak vysvětlil Max „qojqva“ Bröcker z týmu Team Liquid.
Při pořádání své TI11 Western Europe qualifier watch party tento profesionální hráč hry Dota 2, který se stal streamerem, vysvětlil, proč je průměrný plat hráčů hry Dota 2 ve srovnání s profesionály CS:GO a League of Legends nižší.
Podle qojqvy je průměrný plat profesionálů ve hře Dota 2 o dost nižší než u hráčů hrajících CS:GO nebo League of Legends.
„Profesionálové v CS:GO vydělávají na turnajích mnohem méně. Mají ale vyšší plat, protože hráči Doty 2 mají The International,“ řekl Qojqva.
Když se diváci qojqvy na Twitchi podělili o informaci, že profesionálové v League of Legends vydělávají v průměru kolem 20 000 USD měsíčně, šestadvacetiletý hráč odpověděl: „Většina týmů v Dotě 2 vydělává méně než to.“
Qojqva poté podotkl, že existuje jen velmi málo týmů Dota 2, které vydělávají více.
Cenové fondy turnajů ve hrách Dota 2 a CS:GO
Nejvyšší úrovní soutěží ve hře Dota 2 je Dota Pro Circuit (DPC), jejíž středobodem je The International. To je esport akce, která v průběhu let překonala rekord v největším turnajovém prize poolu.
The International je schopen každoročně shromáždit větší prize pool. To protože společnost Valve k celkovým cenám turnaje přidává 25 % z prodeje Battle Passu pro hru Dota 2.
— Max Broecker (@qojqva1) September 16, 2022
Například loňský ročník TI10 drží rekord v největším prize poolu v esportu, když bylo k mání 40 018 195 USD. Team Spirit, východoevropský oddíl, který si za vítězství v The International 2021 odnesl 18 208 300 USD, se stal jedním z nejbohatších esportových profesionálů.
Soutěžní a finanční struktura hry Dota 2 byla vždy zaměřena na TI. Přičemž všechny týmy a hráči bojovali o kvalifikaci a vítězství v The International.
Naproti tomu největší prize pooly CS:GO a League of Legends nedosahují takové výše jako The International.
CS:GO má stanovené prize pooly, které určují organizátoři příslušných turnajů. Loňský turnaj PGL Major Stockholm 2021 měl ve skutečnosti rekordní největší turnajový prize pool v CS:GO. Činil 2 miliony USD. Profesionálové ve hře CS:GO vydělávají většinu svých peněz tím, že podepisují smlouvy s největšími esportovými organizacemi.