Slavný britsko-americký spisovatel indického původu Salman Rushdie se upřímně rozpovídal o tom, jak mu útok před dvěma lety, při kterém přišel o oko, změnil život. V emotivním rozhovoru pro BBC odhalil detaily zranění a vnitřního zápasu, který od té doby svádí.
„Vzpomínám si, že jsem si myslel, že umírám,“ svěřil se dle BBC šestasedmdesátiletý Rushdie. Útočník ho na přednášce v americkém státě New York dvanáctkrát bodl. Jedno oko mu viselo na tváři „jako vejce naměkko“. Částečná ztráta zraku jej přitom trápí dodnes.
„Rozčiluje mě to každý den,“ přiznal držitel Man Bookerovy ceny. Podle svých slov si teď musí dávat pozor při každodenních činnostech, jako je chůze ze schodů nebo nalévání vody.
Salman Rushdie: Losing an eye upsets me every day https://t.co/orPsChVqGJ
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 15, 2024
Rushdie uvedl, že během incidentu v roce 2022 spadl na podlahu a všude kolem něj bylo obrovské množství krve. Vrtulníkem byl transportován do nemocnice, kde se šest týdnů zotavoval. Útok na jednoho z nejvlivnějších spisovatelů moderní doby dominoval titulkům zpráv po celém světě.
Rushdie čelil výhrůžkám smrtí již po vydání románu Satanské verše v roce 1988. Tehdejší íránský vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní vydal v roce 1989 fatvu, tedy náboženský dekret, v němž vyzval k Rushdieho zavraždění a na autorovu hlavu vypsal odměnu 3 miliony dolarů. Tato fatva nebyla nikdy odvolána.
Spisovatel přiznal, že si byl vědom, že by se něco podobného mohlo stát. „Bylo by zjevně absurdní, kdyby mě to nenapadlo,“ podotkl. Kniha z 80. let vyvolala protesty po celém světě, přičemž několik lidí zahynulo při střetech s policií, zaznělo v pořadu 60 Minutes.
Rushdie varoval před omezováním svobody slova
Spisovatel, který se narodil nepraktikujícím muslimům a sám je ateista, svůj boj nevzdává. Jeho nová kniha Knife (Nůž) je pro něj způsobem, jak se vyrovnat s tím, co se stalo. Dílo věnoval „mužům a ženám, kteří mi zachránili život“.
Přese všechno, čím si prošel, je Rushdie nadále hlasitým zastáncem svobody slova. Varoval nicméně, že je dnes mnohem obtížnější ji hájit vzhledem k tomu, kolik lidí podporuje její omezování. „Smysl svobody slova je samozřejmě v tom, že musíte povolit i projevy, se kterými nesouhlasíte,“ zdůraznil.