Nová analýza odhalila, že šestitunový Altar Stone, klíčový kámen ve Stonehenge, pochází z dalekého severu Skotska. Dříve vědci předpokládali, že tento kámen pochází z jihozápadního Walesu, ale nové poznatky tuto teorii vyvrátily.
Tento objev naznačuje, že stavba Stonehenge byla mnohem širší spoluprací, než se původně předpokládalo. Stavbaři přivezli kameny z různých částí Britských ostrovů, což svědčí o pokročilé úrovni propojení tehdejší společnosti. Stonehenge tedy není jen místním monumentem, ale odrazem celobritské spolupráce.
Famous Stonehenge stone came from Scotland not Wales https://t.co/QbznqlJxcv
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) August 14, 2024
Dlouhá cesta ze Skotska
Vzdálenost mezi Stonehenge a severním Skotskem činí asi 700 kilometrů. To je nejdelší zaznamenaná vzdálenost, ze které byl kámen v té době převezen. Vědci nyní zkoumají, jak mohli lidé v době kamenné zvládnout tak náročnou přepravu, informuje BBC.
Významný objev pro mladého vědce
Na tomto objevu se podílel mladý velšský vědec Anthony Clarke, který nyní působí na Curtinově univerzitě v Austrálii. Přestože objev znamená ztrátu pro Wales, odkud se dříve předpokládalo, že kámen pochází, Clarke bere výsledek s humorem. „Nemyslím si, že mi lidé doma odpustí,“ přiznal.
Objev také naznačuje, že neolitická Británie byla mnohem více propojená a organizovaná, než se dříve předpokládalo. Transport takového obrovského kamene svědčí o pokročilých znalostech a schopnostech tehdejších lidí. Vědci se nyní zaměřují na to, jakým způsobem byl kámen převezen a jaký význam mohl mít.
Nové výzvy pro archeology
Archeologové budou muset přehodnotit své dosavadní poznatky o neolitické Británii. Jaké důvody vedly k tomu, že lidé tehdejší doby přinesli kámen z takové dálky? To zůstává jednou z hlavních otázek, na kterou bude třeba odpovědět.