Sluneční soustava se jednoho dne může zhroutit. Vědci ve své nové studii simulovali vliv prolétající hvězdy. Stačí, aby nepatrně vychýlila z dráhy Neptun a nastane srážka planet. Přestože se jedná o představu děsivou, nemáme podle výzkumníků panikařit. Průlety hvězd jsou velice vzácné. Lidstvo navíc ještě předtím pohltí Slunce, napsal web Inverse.
Vědci simulovali průlet hvězdy s pomocí superpočítače Niagara, který je součástí sítě Digital Research Alliance of Canada. Zjistili, že průlet hvězdy má potenciál destabilizovat náš planetární systém a zapříčinit apokalyptickou srážku či vymrštění planet. Výsledky, o nichž napsal server Inverse, odborníci publikovali v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Podle odborníků stačí, aby prolétající hvězda posunula oběžnou dráhu Neptunu o 0,1 procenta.
Tři tisíce simulací nastínily různé scénáře. Tisícovka simulací při průletu hvězdy neukázala ve Sluneční soustavě žádné změny. Šestadvacet simulací však dopadlo katastroficky. Planety se srazily, případně ze systému vypadl Uran, Neptun či Merkur.
Scientists think they know when a rogue star will ruin the Solar System https://t.co/POOawg5oUJ
— Carlos Frick (@frickc) July 12, 2022
Pokud by podle simulace prolétla Sluneční soustavou hvězda, vychýlila planety z jejich drah a například Merkur a Jupiter by se dostali do jednoho bodu ve stejném čase, Merkur by byl vychýlen ze své orbity. Planeta by buď vypadla ze Sluneční soustavy úplně, nebo by se srazila s Venuší, Sluncem a Zemí.
Není třeba panikařit
Vědci však uklidňují, že není třeba panikařit, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé, k průletu hvězdy dojde maximálně jednou za 100 miliard let. Nemáme šanci to zažít zejména proto, že za 5 miliard let Zemi pohltí rozšiřující se Slunce.
Za druhé, nešlo by o rychlý konec, v němž by do sebe narážely planety a tříštily se na kusy. Kolaps systému by nastal až za další miliardy let po průletu hvězdy.
The solar system could theoretically be thrown out of balance and end up having all the planets smash into each other in catastrophic collisions – all if a passing star causes Neptune’s orbit to be moved just 0.1%, a study found.#Solarsystem | #Space https://t.co/o1k9eDVD8M
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) July 12, 2022
„Tyto slabé poruchy nezničí Sluneční soustavu okamžitě. Jen s ní trochu zavrtí a v příštích milionech nebo miliardách letech se v ní něco stane nestabilním,“ vysvětluje jeden z autorů studie Hanno Rein.
Hlavní autor studie a postgraduální student na katedře fyzikálních a environmentálních věd na Torontské univerzitě Garett Brown řekl, že průlety hvězd mají největší vliv na planetární systémy asi prvních 100 milionů let, když se formují v hvězdokupě. Jakmile se hvězdokupa rozptýlí, počet průletů hvězd a jejich vliv dramaticky klesá.