Vědci slaví historický úspěch. Sonda Parker Solar Probe se přiblížila ke Slunci na rekordní vzdálenost a vyvázla bez poškození. Výzkum sluneční koróny tím vstupuje do nové éry.
Podle CBC se zařízení 24. prosince přiblížilo k povrchu Slunce na vzdálenost 6,1 milionu kilometrů. Vytvořilo tak nový rekord, když odolalo teplotám dosahujícím téměř 1 000 stupňů Celsia. Inženýři již potvrdili, že sonda zůstává „ v bezpečí“ a funguje normálně.
NASA said on Friday that its Parker Solar Probe was "safe" and operating normally after successfully completing the closest-ever approach to the Sun by any human-made object. https://t.co/ThUljtKCEA pic.twitter.com/SbEkuNRSUU
— Reuters (@Reuters) December 27, 2024
Deník Guardian připomíná, že Parker Solar Probe na své pouti využívá gravitační manévry u Venuše. Tím postupně zmenšuje oběžnou dráhu kolem Slunce. Sonda se během extrémního přiblížení pohybovala rychlostí až 692 tisíc kilometrů v hodině.
NASA v tiskové zprávě vysvětlila, že detailní telemetrická data dorazí 1. ledna. Vědci očekávají nové poznatky o slunečním větru a částicích, které se pohybují téměř rychlostí světla. Chystají i pokročilé analýzy magnetického pole Slunce.
„Je to 3,8 milionu mil od povrchu Slunce. Překonává to všechny tyto rekordy a je to naprosto ‚Hurá, dokázali jsme to!‘ okamžik,“ prohlásila vědkyně Nicola Fox z NASA. Poznamenala, že Parker Solar Probe zkoumá oblast, která zůstávala dlouho nedosažitelná.
Výzkum má zásadní význam i pro Zemi. Sluneční aktivita a silné výtrysky částic totiž ohrožují satelitní sítě, pozemní komunikace i elektrické rozvodné sítě. Díky těmto novým datům budou vědci lépe předvídat podobné jevy a omezovat jejich následky.