Nadšený cestovatel Anthony Macfarlane (31 let) si splnil navzdory protestům své rodiny a přátel svůj mnohaletý sen. Navštívit Severní Koreu. Přes cestovní kancelář odletěl do Číny a z ní přímo do Pchjongjangu, kde se zúčastnil maratonu a prohlídky hlavního města. Co tam zažil a jak tam vypadá život, popsal deníku Daily Star.
Mladík z britského Doveru se stal jedním z prvních cizinců, kteří navštívili Severní Koreu poté, co po pandemii covidu-19 otevřela své hranice. V hlavním městě strávil pět dní. Jeho blízcí se báli, že ho tam zadrží a už se nevrátí. Vrátil se a ze svého zážitku je nadšený.
Traveller, Anthony Macfarlane, describes his experience in North Korea after taking part in a 10k fun run.
Become a GB News Member: https://t.co/mNsRsGC8ef pic.twitter.com/2TFF9f1vTI
— GB News (@GBNEWS) April 16, 2025
Když se řekne Severní Korea, obvykle se člověku vybaví jaderné zbraně, testy balistických raket a diktátorský režim. Anthonyho zajímalo, jak se tam obyčejným lidem žije. Odběhl maraton a zúčastnil se prohlídky památek. Severokorejci jsou nám podle něj mnohem podobnější, než si myslíme.
„Byl jsem tam pět dní. První den byl maraton a pak jsme se dostali na krátkou prohlídku města a okolní krajiny,“ popisoval svou zkušenost Anthony. „Prohlédli jsme si všechny hlavní památky, které jsou opravdu působivé, jezdili jsme metrem, chodili jsme do spousty restaurací, a dokonce jsme si dali pizzu. Většinu večerů jsme odpočívali s průvodci v hotelovém baru a popíjeli nebo společně zpívali karaoke. Byl to opravdu příjemně strávený čas,“ pokračoval ve vyprávění.
To, co Anthony zažil, působí spíše jako prožité večery s kamarády u něj doma. Přiznal však, že si občas připadal jako na „propagandistickém turné“. Průvodci vychvalovali zemi do nebes a tvrdili, jak je v mnoha oblastech pokroková, a to navzdory temné pověsti.
Viděl jen to, co režim chtěl
Turisté nesměli fotit stavby, armádu ani místní obyvatele. Pokud si člověk koupí ve stánku noviny a na přední stránce je fotografie vůdce Kim Čong-una, nesmí je zmačkat, roztrhat nebo hodit do koše.
Anthony uvedl, že Severokorejci jsou velice milí, žijí docela normální život, pracují, chodí do barů, obchodů a restaurací a sportují.
Pchjongjang je však proslulý tím, že tam žijí všichni bohatí Severokorejci a společenská elita. Režim se snaží prodat život v KLDR jako bohatý skrze metropoli, zatímco lidé mimo hlavní město trpí hlady, mají jen omezený přístup k internetu, pokud vůbec nějaký, a většinou nemají ani auto.
KLDR je jednou z nejrepresivnějších zemí světa. Lidská práva jsou tam podle organizace Human Rights Watch osekána na dřeň a režim udržuje přísnou poslušnost svévolnými tresty, mučením a popravami. Panuje zde silná nerovnost mezi muži a ženami, s čímž souvisí i normalizace sexuálního násilí na ženách a dívkách.