Pandemie covid-19 zdevastovala cestovní ruch a většina cestovních kanceláří na celém světě bojuje o přežití. Vypadá to, že není zrovna nejlepší okamžik, začít v tomto odvětví podnikat. Nicméně britský start-up Byway si myslí pravý opak a chce se zaměřit na udržitelné cestování.
Tento start-up vznikl během pandemie a specializuje se na dovolené bez létání. Nabízí cesty šité na míru vlakem, lodí a na kole do skrytých koutů Velké Británie a Francie. Plánuje expandovat po celé Evropě, jakmile to situace kolem pandemie dovolí.
„Udržitelnost je nyní hnací silou rozhodnutí lidí a cestování se musí změnit.“
– generální ředitelka Byway Cat Jones
Lidé podle jejího názoru hledají nyní jiný způsob cestování než před covid-19. Mnoho z nich se chce vyhnout přeplněným letištím, chtějí poznat přírodu, vybírají si dovolené blíž domova. Čím dál více lidem také záleží na podpoře místních podniků. Cestování tak mění svou podobu a posouvá se více k udržitelnosti a environmentální zodpovědnosti.
Na to Byway reaguje a chce se specializovat na pomalé cestování, objevování méně turisticky populárních míst, ubytování a stravování v místních rodinných podnicích.
Jeďte vlakem!
Přežití mnoha leteckých společností a letišť visí na vlásku, železniční doprava získává na popularitě. Rozhodnutí společnosti Byway zaměřit se na bezletové cestování se tedy může ukázat jako moudrá volba. Poptávka po udržitelném cestování rok od roku stoupá, pandemie covid-19 tento trend ještě urychlila. Společnosti, které se budou ubírat tímto směrem by tedy do budoucna mohli mít velkou konkurenční výhodu.
„Objevte svět tím, že ho procestujete, ne přeletíte.“
– motto společnosti Byway
Další britské cestovní kanceláře se také inspirovaly a zavádí do svých nabídek zájezdy vlakem. Některé evropské železniční společnosti jsou pod tlakem, aby během pandemie provedly škrty. Jiné naopak plánují nové trasy – rakouský národní železniční operátor OBB kupuje 33 nových spacích vlaků Nightjet a plánuje od příštího roku tři nové trasy: z Curychu do Amsterdamu, Říma a Barcelony.
Mnoho cestujících se snaží vyhnout přeplněným letištím a letům. Zároveň existují předpoklady zvýšení cen letenek v důsledku omezené konkurence. To jsou náznaky, že by covid-19 mohl znamenat nový úsvit udržitelného cestování.