Na francouzské Riviéře v úterý začne 77. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. V prestižní filmové přehlídce se o Zlatou palmu utká 22 snímků z evropské i hollywoodské produkce. O vítězi rozhodne porota, jíž bude předsedat americká režisérka Greta Gerwigová. Kinematografii s českou stopou v Cannes zastoupí studentský snímek Plevel, mimo soutěž se bude promítat krátký film Ztracennosti české režisérky Anety Kernové. Cannes bude středobodem filmového světa od 14. do 25. května.
Filmový festival bude pro Francii také logistickým a bezpečnostním tréninkem na další velkou akci: od 26. července Paříž hostí letní olympijské hry. Obě velké události mohou narušit stávky. Zatímco v Cannes do nich možná vstoupí filmové profese, v Paříži by to mohli být řidiči ve veřejné dopravě nebo policisté. Obě akce budou také hojně mezinárodně sledované, což zvýší tlak na francouzské bezpečnostní složky, které v posledních měsících upozorňují na riziko útoků.
22 films vie for Palme d’Or at 77th #CannesFilmFestival
Read more: https://t.co/BOTCV10xKy#Cannes2024 pic.twitter.com/qbcIpVRHdx
— Daily News Egypt (@DailyNewsEgypt) May 5, 2024
V hlavní soutěži se v Cannes utkají žánrově velmi rozmanité snímky. Držitel dvou Zlatých palem Francis Ford Coppola tentokrát představí sci-fi Megalopolis, kanadský režisér David Cronenberg, který v Cannes v roce 2006 získal cenu za celoživotní přínos filmu, přiveze hororové drama o boření hranic mezi životem a smrtí The Shrouds (Rubáše).
V hlavním výběru se už tradičně odrazí také aktuální dění. Snímek The Apprentice íránského rodáka Aliho Abbasiho je fikcí o podnikatelských začátcích bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rus Kirill Serebrennikov, který kvůli svému odmítavému postoji k vládě ruského prezidenta Vladimira Putina žije v zahraničí, se bude prezentovat filmem Limonov: The Ballad of Eddie, což je životopisné drama o ruském spisovateli a disidentovi Eduardovi Limonovovi. V soutěži jsou zastoupeny i filmy režisérů, jako jsou Jacques Audiard, Jorgos Lanthimos nebo Paolo Sorrentino.
Po červeném koberci se projdou tvůrci všech generací, od legend Meryl Streepové a Richarda Gerea až po vycházející hvězdy, jako jsou Ir Barry Keoghan nebo americká herečka Anya Taylor-Joyová a Margaret Qualleyová. Čestnou palmu za přínos světové kinematografii na závěrečném večeru převezme americký režisér George Lucas, tvůrce filmové ságy Star Wars (česky zprvu Hvězdné války).
Mimo hlavní soutěž se ve světové premiéře bude promítat westernový epos Horizon, An American Saga (Horizont, americká sága) o osidlování amerického západu od Kevina Costnera.
Francouzský herec Omar Sy, hollywoodská hvězda Lily Gladstoneová nebo japonský režisér Hirokazu Koreeda jsou mezi členy poroty, která rozhodne o vítězi letošního filmového festivalu v Cannes. Porota má devět členů, předsedat jí bude Gerwigová, jejíž poslední film Barbie se stal nejvýdělečnějším snímkem loňského roku. Ve svých 40 letech bude Gerwigová druhou nejmladší předsedkyní poroty v Cannes po Sophii Lorenové, která se této role zhostila v roce 1966, když jí bylo 31 let.
Velkými tématy na festivalu budou nejen samotné filmy, ale také například role umělé inteligence (AI) v tvůrčí práci, rovnoprávnost žen a mužů nebo sexuální obtěžování. Právě posledně jmenované se v posledních týdnech opět dostalo na titulní strany novin, když newyorský odvolací soud zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Stejným zvratem byla vazba pro francouzskou hereckou legendu Gérarda Depardieua kvůli sexuálnímu napadení. V říjnu ho čeká soud. V Cannes se bude také promítat krátký film režisérky Judith Godrècheové, která se ve Francii stala symbolem hnutí Me Too, jež před několika lety upozornilo na výskyt sexuálního obtěžování a násilí nejen v Hollywoodu.
Do hlavní soutěže studentských filmů La Cinef byl vybrán animovaný film Plevel od ruské režisérky Poly Kazakové, který vznikl v produkci Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku, kde Kazaková studovala, a společnosti MAUR film. Do kategorie La Cinef poslaly filmové školy z celého světa 2263 krátkometrážních snímků, porota jich vybrala k promítání 18, z toho čtyři jsou animované.
V loňském roce získal Zlatou palmu pro nejlepší film snímek režisérky Justine Trietové Anatomie pádu, o rok dříve to byl Trojúhelník smutku švédského režiséra Rubena Östlunda.
Motivací pro založení francouzského filmového festivalu byla snaha konkurovat tomu italskému, který v roce 1938 při udělování hlavní ceny podlehl fašistické propagandě. První ročník se měl konat v Cannes na podzim 1939, ale protože začala druhá světová válka, stihl se promítat jediný film. Druhou premiéru s kompletním programem si festival odbyl v roce 1946. Festival se nekonal v letech 1948 a 1950, kvůli pandemii covidu-19 ani v roce 2020. V roce 1968 byl předčasně ukončen kvůli takzvanému pařížskému jaru.
Z Čechů byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Z dalších českých filmařů bodovali například Miloš Forman, František Čáp nebo Irena Pavlásková.