Devět opic, které tento týden během dvou dnů uhynuly v nejstarší hongkongské zoologické zahradě, bylo nakaženo bakteriální infekcí jménem melioidóza. Pravděpodobně po výkopových pracích v blízkosti jejich klecí. Informuje o tom Yahoo News, South China Morning Post a další servery.
Tajemník pro kulturu, sport a cestovní ruch Kevin Yeung na tiskovém brífinku uvedl, že zvířata v hongkongské zoologické a botanické zahradě se nakazila melioidózou. Nemoc u nich později způsobila sepsi, na kterou uhynuly.
Nine monkeys who died in Hong Kong’s oldest zoo in two days this week had been infected with an endemic disease, possibly after some digging work near their cages, officials say. https://t.co/AKtqQPtuIX
— NBC News (@NBCNews) October 19, 2024
Yeung zdůraznil, že k těmto infekcím obvykle dochází při kontaktu s kontaminovanou půdou a vodou. Lidem obecně nehrozí žádné nebezpečí při kontaktu s nakaženými zvířaty nebo lidmi. „Uhynutí devíti opic nás velmi zarmoutilo,“ cituje jej Yahoo News.
Osm opic bylo nalezeno mrtvých v neděli a další uhynula v pondělí poté, co se chovala neobvykle. Mezi uhynulými zvířaty byla opice De Brazzova, kotul, čtyři saky bělolící a tři tamaríni bavlníkoví. Což je druh, který Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil na seznam kriticky ohrožených.
Podle hongkongského Centra pro ochranu zdraví způsobuje melioidózu bakterie Burkholderia pseudomallei. Ta je rozšířená v půdě a bahnité vodě.
Nakazila je kontaminovaná obuv?
Yeung uvedl, že park počátkem října prováděl výkopové práce na opravě některých zavlažovacích trubek pod záhonem v blízkosti opičích klecí. Úmrtí může souviset právě s tím. Opice mohly přijít do kontaktu s bakterií poté, co zaměstnanci parku vešli do jejich klecí s pravděpodobně kontaminovanou obuví. Další možností je, že některé nakažené opice byly v těsném kontaktu s jinými opicemi, řekl.
„Inkubační doba melioidózy u primátů je asi týden a to se shodovalo s obdobím po kopání půdy,“ řekl.
Edwin Tsui, kontrolor centra, uvedl, že k incidentu došlo pouze v jedné zóně a jeho dopad na obyvatele Hongkongu bude velmi malý.
Yeung v pondělí uspořádal naléhavou meziresortní schůzku ohledně úmrtí s odborem volnočasových a kulturních služeb, odborem zemědělství, rybolovu a ochrany přírody a odborem zdravotnictví.
Nemoc se dá léčit antibiotiky
Jiná De Brazzova opice se podle úředníků také chovala neobvykle a neměla chuť k jídlu, ale její stav se posléze stabilizoval.
Hongkongská zoologická a botanická zahrada – nejstarší park v bývalé britské kolonii – byla plně otevřena veřejnosti v roce 1871. Je to vzácná městská oáza v centru centrální čtvrti finančního centra, které se v roce 1997 vrátilo pod čínskou správu.
Jak píše South China Morning Post, onemocnění se může projevit jako lokální infekce. Melioidóza může také způsobit zápal plic, meningoencefalitidu a sepsi. To je extrémní reakce na infekce, kdy imunitní systém začne napadat zdravé tkáně.
Příznaky mohou zahrnovat také horečku, bolest hlavy, kašel, bolest na hrudi, tvoření vředů či bolestivé otoky. Inkubační doba se běžně pohybuje od dvou do čtyř týdnů. Úmrtnost se pohybuje mezi 40 a 75 procenty. Melioidózu lze léčit antibiotiky, vakcína proti této bakterii neexistuje.