Modré světlo škodí lidskému zdraví, zejména pak našemu spánkovému cyklu. Nyní vědci pod vedením britské univerzity v nové studii varují před stále častějším využíváním lamp, které jej produkují. Jednou ze zemí, která na modré světlo přechází nejvíce, je právě Spojené království. Informoval o tom deník The Guardian.
Vědci vedení experty z britské University of Exeter varují v nové studii publikované v časopise Science Advances před stále častějším využíváním LED diod ve velké části Evropy.
Starší výzkumy o LED diodách podcenily jejich dopad na lidské zdraví, neboť satelitní data nedokázala odlišit účinky modrých, červených a zelených světelných vln.
Increase in LED lighting ‘risks harming human and animal health’ https://t.co/1d00Pi3kZd
— The Guardian (@guardian) September 14, 2022
Experti podle deníku The Guardian zmapovali rozdíly ve spektrálním složení osvětlení s pomocí snímků od astronautů nacházejících se na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Zaměřili se přitom hlavně na období mezi lety 2012 až 2013 a 2014 až 2020 v Evropě.
Podle výsledků došlo ke spektrálnímu posunu v umělém osvětlení. Evropské země vyměnily starší sodíkové osvětlení vypouštějící oranžové světelné emise a začaly používat modernější LED diody, a ty produkují bílé emise. K nim se váže kontroverzní modré světlo.
Nejvýznamnější posun vědci pozorovali ve Spojeném království, Irsku, Rumunsku a také v Itálii.
Levnější, avšak škodlivější
LED diody osvětlující noční budovy a ulice mají své výhody. Hlavně jsou energeticky méně nákladné.
Modré světlo však spojujeme s negativním vlivem na spánkový hormon melatonin, připomněl deník The Guardian.
Častější pobyt pod modrým světlem může poškodit naše spánkové návyky. To může vést k celé řadě chronických problémů.
Znečištění modrým světlem neovlivňuje jen nás, ale také bezobratlé živočichy žijící právě pod modrým znečištěním, ať už se bavíme o způsobu jejich života nebo úbytku jednotlivců v populacích.
Starší stude dokonce uváděly, že vysoká intenzita modrého světla z LED diody může poškodit sítnice. Nejhorší je podle vědců dlouhá a intenzivní expozice, zejména pak u dětí a dospívajících.
Podle vědců je důležité rizika spojená s nočním umělým osvětlením prozkoumat v dalších studiích.
„Světlo bychom měli zvážit z širší biologické perspektivy, než je pouze ta naše. Musíme se zaměřit na kvalitnější osvětlení, které by bylo v souladu s přirozeným světlem,“ uvedl profesor ekologie a ochrany přírody Darren Evans na Newcastle University, který se na studii podílel.