Zatímco dnešní fotografii dominují dokonalé snímky z mobilních telefonů a algoritmy umělé inteligence, stále více fotografů objevuje kouzlo starých digitálních fotoaparátů. Tyto historické přístroje přinášejí jedinečnou estetiku a také možnost vymanit se z technologické uniformity.
Fotografové, zejména z řad mladších generací, se začínají odklánět od chytrých telefonů a volí kompaktní digitální fotoaparáty z počátku 21. století. Jak uvádí server Ars Technica, jde o přístroje, které dnes výrobci často přestávají vyrábět. Oblíbené jsou modely jako Canon PowerShot G7 nebo Sony RX100. Výrazná popularita těchto zařízení roste i díky sociálním sítím, kde je podporují známé osobnosti, například Kendall Jenner.
Vintage digicams aren’t just a fad. They’re an artistic statement. https://t.co/voXetJJHbE
— Ars Technica (@arstechnica) November 29, 2024
Estetika nedokonalosti
Proč si někdo vybere fotoaparát, který je technicky horší než smartphone? Jak popisuje server WIRED, jde o úmyslné hledání „nedokonalosti“. Staré digitální přístroje s nízkým rozlišením a šumem vytvářejí fotografie, které působí jako vzpomínka na staré doby. „Artefakty a šum jsou vlastnosti, které prostě nelze replikovat,“ říká Ali O’Keefe, tvůrkyně YouTube kanálu Two Months One Camera.
Digitální archeologie
Hledání starých fotoaparátů má i svou praktickou stránku. Fotografové musí často překonávat problémy spojené se zastaralými technologiemi – od chybějících baterií po nepodporované paměťové karty. „Naše zájmy se přirozeně prolínají s archeologií,“ poznamenává fotografka Sofia Lee. Mnohé z těchto přístrojů, jako například Kyocera Finecam S3, mají omezenou životnost. Jak však dodává Ars Technica, snaha o záchranu staré techniky je často součástí širšího odporu vůči konzumní kultuře.
Technologie, která přežila svou dobu
Nostalgie prochází i technickými specifiky. Například senzory CCD, používané v kamerách před rokem 2010, si získaly kultovní status. „Je těžké je popsat jako filmové, ale rozhodně mají svou estetiku,“ říká Richard Butler z portálu DPReview. CCD senzory poskytují snímky s kontrastním, někdy až snovým dojmem, což je v kontrastu k uměle vyleštěným fotografiím dneška.
Ceny letí nahoru
Popularita vintage fotoaparátů však způsobila jejich zdražení. Podle Ars Technica ceny některých modelů na eBay vzrostly po zveřejnění videí od populárních YouTuberů. Například Panasonic LX3, dříve snadno dostupný, dnes stojí přes 200 dolarů. Se zvyšující se poptávkou se také objevují podvody, a proto odborníci doporučují nakupovat pouze na ověřených platformách.
Přechod na staré technologie má i environmentální rozměr. Jak říká Sofia Lee, recyklace starých fotoaparátů dává smysl: „Každý kus technologie má nevyužitý potenciál.“ Komunita kolem „digicamů“ spojuje lidi, kteří chtějí objevovat nové umělecké možnosti a současně zpochybňovat nutnost neustálých inovací. Fotografové, jako Ali O’Keefe, věří, že „neexistují špatné fotoaparáty – stačí jen najít ten svůj.“