Polsko je prodchnuté historií, domovem krásných scenérií a některých skutečně idylických starých měst. Země si zakládá na zachování své kultury a dědictví. Ale i zde najdeme zajímavosti, které ani místní neznají.
Vodka pochází z Polska
Ne, nebyla vynalezena v Rusku, jak si dnes mnozí myslí. První písemná zmínka na světě o nápoji a slovu „vodka“ se objevila v roce 1405 v Polsku. Do soudních dokumentů z Falce Sandomierz ji zaznamenal zapisovatel listin Akta Grodzkie. Lihovina se vyrábí již od raného středověku.
Poláci se vdávají a žení nejmladší z celé EU
Setkáte-li se s Poláky, kterým je něco přes dvacet, často jsou již ve stálém vztahu, jsou připraveni se oženit a pravděpodobně mít děti. Ve skutečnosti se Poláci žení mladší než obyvatelé kterékoliv jiné země v EU. Meziroční průměr je 25 – 27 let. Pouze země mimo EU jako Srbsko, Bělorusko, Ukrajina a Albánie mají šanci „porazit Polsko“.
Polsko bylo nejlepším týmem na MS ve fotbale v roce 1974
Každý, kdo sledoval mistrovství světa v roce 1974, předpokládal, že Západní Německo je nejlepší tým, protože ho vyhrálo. Ale! Pokud zkontrolujete statistiky, zjistíte, že i když triumfovalo Západní Německo s Nizozemskem na druhém místě, Polsko bylo podle statistik nejlepším týmem turnaje!
Polská fotbalová reprezentace odehrála sedm zápasů, z nichž šest vyhrála. Vstřelila 16 gólů, což jí dává lepší bodový zisk než Nizozemcům a také lepší gólový rozdíl oproti Západnímu Německu. Jejich šest výher přišlo proti mocné Brazílii, Švédsku, Itálii, Argentině a Jugoslávii a také proti Haiti. Tým vedli kapitán Kazimierz Deyna (ze Starogardu Gdański) a Grzegorz Lato (z Malborku). Lato vstřelil na turnaji sedm gólů a získal Zlatou kopačku.
Stupně Fahrenheita vynalezl Polák
Zatímco debata se vede o tom, zda použít stupně Celsia nebo stupně Fahrenheita, zde v Polsku pomník připomíná skutečnost, že se Daniel Fahrenheit narodil v Gdaňsku. Jeho domov je zde a jeho původní teploměr je trvale vystaven v ulici Ulica Długa.
🌡 Daniel Fahrenheit was born in 1686 in the Polish city of Gdansk, and they continue to honour the pioneering scientist with the Fahrenheit Monument.
🌍 In 1724, his famous temperature scale was complete and his place in history secure. pic.twitter.com/PfD3XwpH7G
— Poland Travel (@PolandTravel_UK) November 24, 2021
Druhá světová válka začala na mostě v Tczew
Většina Poláků pravděpodobně stále předpokládá, že druhá světová válka začala buď v centru Gdaňsku, nebo na Westerplatte na pobřeží Gdaňsku. Ve skutečnosti to bylo městečko Tczew v polské oblasti Kociewie, kde Němci ve 4 hodiny ráno 1. září 1939 poprvé zaútočili.
Papež Jan Pavel II. přilákal na Nou Camp více lidí než Lionel Messi
Není pochyb o tom, že papež Jan Pavel II. přilákal na Camp Nou více lidí než nejsilnější týmy FC Barcelona v posledních letech. 7. listopadu 1982 sloužil papež Jan Pavel II. katolickou mši v Camp Nou.
Bylo to poprvé, co představil mši v Katalánsku a byl to historický okamžik pro klub i region. Mše přilákala kolem 120 000 lidí, což je o 20 000 více než aktuální domácí zápasy FC Barcelona. Je to návštěvnost, které se vyrovnalo pouze o tři roky později čtvrtfinále Evropského poháru mezi Barcelonou a Juventusem 5. března 1986.
Papežův odkaz žije dál a rekord nebude v dohledné době překonán, protože současná kapacita Camp Nou je 99 354.
Polsko zachránilo během druhé světové války více Židů než kterákoli jiná země
Polští Židé byli hlavními oběťmi německé nacistické válečné mašinérie během druhé světové války. Navzdory ohromnému počtu německých táborů smrti a vyhlazovacích kempů během holocaustu Poláci zachránili životy tisíců Židů. Před druhou světovou válkou žilo v Polsku 3,3 milionu Židů. Stát Izrael dosud udělil titul Spravedlivý mezi národy 6 706 křesťanským Polákům. To je více než u kteréhokoli jiného národa a není to žádné překvapení. Některé odhady uvádějí, že na záchraně Židů se podílely asi tři miliony Poláků. Čísla jsou samozřejmě sporná a je těžké je na 100 % potvrdit. Ale odhaduje se, že počet Židů ukrytých Poláky mohl být až 450 000.
Polsko mělo první dům vzhůru nohama na světě
Polská vesnice Szymbark má jen asi 500 obyvatel, ale stále dokáže být magnetem pro turisty. V roce 2007 odhalila první dům na světě vzhůru nohama, který byl otevřen pro veřejnost. Tato dřevěná budova, která se nachází v příjemném lesním prostředí, přitáhla celosvětovou pozornost médií a odstartovala šílenství pro všechny věci vzhůru nohama. Německo a Kaliningrad ji následovaly. Ale tady v Szymbarku to udělali Poláci jako první a stojí za to se sem podívat!