V roce 2022 si vyslechlo diagnózu rakoviny 20 milionů lidí. Do roku 2050 tento počet vzroste o 77 procent na 35 milionů. Nárůst však nebude rovnoměrný, v chudších státech bude činit 142 procent. S těmito údaji přišla Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) a upozorňují na to The Guardian a CBC.
Rakovina je největším strašákem lidstva, alespoň co se nemocí týče. IARC při WHO zveřejnila údaje, podle nichž dál případů tohoto zákeřného onemocnění přibývá. Varování před tímto trendem nevydala náhodou. Na neděli připadá Světový den v boji proti rakovině.
Podle údajů IARC onemocnělo v roce 2022 rakovinou 20 milionů lidí. Do roku 2050 dosáhne tohle číslo 35 milionů, což je nárůst o 77 procent, v chudých státech o 142 procent. Rakovinou během svého života onemocní každý pátý člověk, nejčastěji plic a prsu.
Global cancer cases to rise by more than 75% by 2050, WHO predicts https://t.co/dKIcDjPcjH
— Guardian news (@guardiannews) February 1, 2024
Na nádorová nemocnění zemře každý devátý muž a dvanáctá žena, napsal s odkazem na zprávu list The Guardian. Předloni na ně zemřelo celkem 9,7 milionu lidí. V Česku bylo podle IARC v tomto období diagnostikováno 65 676 případů rakoviny, nejčastěji prsu a prostaty.
Rakovina v číslech
Ještě v roce 2020 bylo zaznamenáno „jen“ 19,3 milionu onemocnění rakovinou. Srovnávat roky mezi sebou však označila IAEC za obtížný úkol, metody sběru dat se totiž průběžně aktualizují a vylepšují.
Ženy nejčastěji onemocní rakovinou prsu, plic a střev. U mužů je nejčastější nádorové onemocnění plic, prostaty a střev.
Diagnózu rakoviny plic si předloni vyslechlo 2,5 milionu lidí, což bylo 12,4 procenta všech zachycených případů rakoviny. Nádorové onemocnění prsu bylo odhaleno u 2,3 milionu žen, což představuje 11,6 všech případů. Rakovina střev byla odhalena u 1,9 milionu lidí, tedy v 9,6 procenta případech.
Nejčastěji lidé v roce 2022 umírali na rakovinu plic. Podlehlo ji 1,8 milionu pacientů, což je 18,7 procenta všech úmrtí na rakovinu, uvedla stanice CBC. Dalších 900 tisíc osob zemřelo na rakovinu střev a 670 tisíc na rakovinu prsu.
IARC zmiňuje jako hlavní příčiny tohoto trendu dlouhověkost a rostoucí počet obyvatel, dále životní styl zahrnující užívání tabáku s alkoholem, nadváhu a znečištěné ovzduší. Rakovinu považujeme za nemoc stáří, napadá však stále mladší lidi.