Radní jihokorejského hlavního města Soul, Kim Ki-duk, vzbudil pobouření tvrzením, že za rostoucí počet sebevražd u mužů stojí ženy a jejich stále dominantnější postavení ve společnosti. Jižní Korea má jedny z nejhorších statistik v oblasti sebevražd mezi bohatými zeměmi. Informují o tom The Independent a BBC.
Kim na metropolitních webových stránkách nepodloženě spojil rostoucí míru sebevražd u mužů se stále dominantnějším postavením žen ve společnosti. Podle něj to vedlo k vysoké nezaměstnanosti u mužů.
Kormě toho si muži obtížněji hledají partnerky, píše podle listu The Independent radní v kontroverzní zprávě. Jedná se o nepodložená tvrzení, která se nezakládají na údajích z průzkumů či studií.
South Korea politician blames women for rising male suicides https://t.co/cBKd73n0q8
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 10, 2024
„Na rozdíl od minulosti, kdy v Koreji převládal patriarchát a ideologie s dominancí mužů, v roce 2023 se začala naše společnost měnit ve společenství ovládané ženami,“ píše Kim v článku. Zpráva rovněž odkazuje na statistiky sebevražd.
Konkrétně se zaměřila na sebevraždy skokem z mostu do řeky Han za posledních šest let. Množství pokusů o sebevraždu vzrostlo ze 430 v roce 2018 na 1035 v roce 2023. Počet pokusů o sebevraždu u mužů vzrostl z 67 procent na 77 procent.
Osobní názory, nikoli fakta
Kim navrhuje zvýšit povědomí o rovnosti mezi muži a ženami, aby měla obě pohlaví stejná práva a pracovní příležitosti a vyřešit problém nezaměstnanosti u mužů. Zprávu však zkritizovala řada politiků i expertů jako nebezpečnou pro ženy.
Profesor Jang Sook-rang ze švédské Red Cross University College of Nursing upozornil, že míra sebevražd v Jižní Koreji byla vždy velmi vysoká bez ohledu na postavení žen ve společnosti. Profesor sociologie Lee Min-ah souhlasil.
Dodal, že řešením není překonat společnost vedenou ženami, ale smazat genderové rozdíly a naopak prohlubovat rovnost mezi muži a ženami. Kim přiznal, že zpráva je založena na jeho osobních názorech a jen se opírá o statistiky.
Kim není jedinou kontroverzní osobou v Jižní Koreji. Minulý měsíc jiný radní ze Soulu přišel s řešením nízké porodnosti. V článku na webu města povzbuzoval mladé ženy, aby se věnovaly gymnastice a procvičování pánevního dna.
Tvrdil, že tak zvýší svou šanci na těhotenství, upozornila stanice BBC. Nejsou to přitom jediné případy, kdy jihokorejští představitelé přišli s bizarními a nevědeckými politickými návrhy na řešení společenských problémů.