Australští a britští vědci vyvinuli zařízení, které ze vzduchu sbírá vodu a přeměňuje ji na vodíkové palivo. Technologie může dokonce extrahovat z atmosféry vodu ve vyprahlých oblastech, například v pouštích. Vodík je jednou z cest, jak se osvobodit od závislosti na fosilních palivech. Napsal o tom web New Scientist.
Vodík je alternativou pro fosilní paliva. Během jeho spalování vzniká voda, přitom za sebou nezanechává emise zatěžující klima. Zásoby vodíku jsou v podstatě neomezené. Na Zemi se vyskytují v podobě vody.
Vodík nemusí sloužit pouze jako čistý zdroj energie. Zároveň se předpokládá užitečnost v ukládání energie ze solárních a větrných elektráren, jejichž efektivita závisí zejména na aktuálním počasí.
A device powered by renewable energy can capture water from the air and split it to produce hydrogen – and it could even work in low-humidity desert environments https://t.co/6jB7K9bhVf
— New Scientist (@newscientist) September 7, 2022
Tradiční technologie produkují vodík elektrolýzou. Ty však za sebou zanechávají výraznou uhlíkovou stopu. Čistší technologie jsou pak technicky složitější a dražší. Oddělování vodíku od vody je celkově komplikovaný a drahý proces.
Odborníci z univerzit v australském Melbourne a anglickém Manchesteru vyvinuli podle webu New Scientist zařízení, s nímž by mohli tuto problematiku vyřešit.
Postavili katalyzátor, který svede sbírat ze vzduchu vodík metodou DAE (direct air electrolysis). Technologie má být efektivní i v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu.
Fungovat může třeba i na Sahaře
Zařízení je teprve prototypem. Elektrolyzér je poháněn solární či větrnou energií. Vodu dělí na vodík a kyslík.
Elektrody jsou umístěny na obou stranách jednotky pro sběr vody. Tato jednotka je zhotovena z houbovitého materiálu napuštěného hygroskopickým iontovým roztokem plnícím funkci zásobníku elektrolytu, píše se ve studii publikované v Nature Communications.
Právě v této houbovité jednotce probíhá vlastní elektrolýza. Elektrody jsou od vzduchu izolovány, což znamená, že shromažďují vodík a kyslík jako čisté plyny.
„Tohle je první technologie, která dokáže vyrábět vysoce čistý vodík přímo ze vzduchu, přičemž to můžete udělat kdekoli na Zemi, pokud máte energii,“ řekl výzkumník Gang Kevin Li.
Zařízení by mohlo vyrábět vodík dokonce ve vyprahlých místech s vlhkostí vzduchu okolo 4 procent. V pouštích se vlhkost vzduchu pohybuje kolem 20 procent.
Elektrolyzér je vhodný k využití v suchých oblastech, jako je centrální Austrálie či Střední Východ. Rovněž může být užitečný v zásobování energií vzdálených vesnic mimo síť, které se potýkají s výpadky větrné a solární energie.