Zdravotníci na Ibize vyzvali turisty, aby si dávali pozor na příznaky horečky dengue. Nemoc se objevila loňské léto a očekává se její opětovný výskyt. Informoval o tom server Euronews.
Baleárský ostrov zažil mezi květnem a listopadem loňského roku několik propuknutí tohoto onemocnění přenášeného komáry. Existuje „střední“ riziko, že by ho letos v létě mohli chytit turisté, varovaly podle serveru Euronews zdravotnické úřady.
Health officials issue alert after dengue fever outbreak in Ibiza https://t.co/7WiyHTJCYk
— The Independent (@Independent) March 6, 2023
Kolik turistů loni na Ibize dostalo horečku dengue
Horečku dengue šíří komáři infikovaní virem dengue. Onemocnění je běžné v oblastech s horkým a vlhkým klimatem – prostředí, kde se komárům daří. Není nakažlivé, takže se nemůže šířit z člověka na člověka. Člověk trpící virem však může nakazit komáry, kteří jej zase šíří dál.
Šest německých turistů chytilo virus na Ibize mezi květnem a listopadem loňského roku. 27letá žena, její partner a jejich 13měsíční dcera se virem nakazili v srpnu 2022. Další rodina – 37letá žena, její partner a jejich devítiletý syn se pravděpodobně nakazili virem ve stejném městě v říjnu 2022.
Riziko nákazy virem je v současnosti nízké, ale během léta se zvýší na mírné. „Jedním z potenciálních přenašečů horečky dengue je komár Aedes albopictus přítomný v celé oblasti, ve španělském Středomoří a na Baleárských ostrovech a také v některých oblastech vnitrozemí a severu země,“ uvedl mluvčí španělského ministerstva zdravotnictví.
„Poté, co se úřady Baleárských ostrovů dozvěděly o případech, naplánovaly opatření, jako je příslušný dohled a kontrola, komunikace a informování veřejnosti, které mají být provedeny před a během začátku sezóny.“
Jaké jsou příznaky horečky dengue
Každý rok se objeví téměř 100 milionů případů horečky dengue. Až tři čtvrtiny lidí, kteří jí onemocní, nezaznamenají žádné příznaky. Mohou se ovšem také vyskytnout závažné příznaky včetně horečky, nevolnosti a zvracení a vyrážky. Bolesti kloubů, kostí, svalů a bolest za očima jsou také varovnými signály.
Příznaky se začínají projevovat mezi 4 a 10 dny po kousnutí infikovaným komárem. Pokud máte podezření, že máte virus, vyhledejte co nejdříve lékaře.
Ačkoli se většina lidí zotaví bez léčby přibližně po týdnu, zhruba jeden z 20 lidí pociťuje závažné příznaky a je nutná hospitalizace. Riziko je zvýšené u těch, kteří již byli virem infikováni.
Bolest břicha, zvracení krve a krvácení z nosu nebo dásní jsou příznaky těžkého průběhu horečky dengue.
Jak se můžete chránit
Existuje vakcína proti horečce dengue schválená pro použití v Evropské unii, ale doporučuje se ji použít pouze u těch, kteří již virus jednou měli.
Nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je vyhnout se kousnutí komárem. Noste oblečení s dlouhým rukávem, používejte repelent a spěte pod moskytiérou.
Kde se v Evropě vyskytuje horečka dengue
Horečka dengue je velmi běžná v tropických a subtropických oblastech. V Evropě je však poměrně vzácná. Během letních měsíců byla zaznamenána v následujících evropských zemích:
- Chorvatsko
- Francie
- Itálie
- Španělsko
- Portugalsko a Madeira