Narození žraloka obrovského v Louisianě vyvolal vlnu vzrušení. Žraločí mládě se vylíhlo z vajíčka v nádrži, kde byly pouze samice. Informuje o tom CNN, CBS News a další servery.
Žraločí mládě Yoko se narodilo začátkem ledna v mořském akváriu ve Shreveportu. Vylíhlo se z vejce v nádrži, kde byly dvě žraločí samice, ale žádný samec. Ani jedna ze dvou samic neměla navíc minimálně tři roky žádný kontakt se samcem, který by mohl teoreticky vajíčko oplodnit.
Officials with the Shreveport Aquarium recently announced the unusual birth of a swell shark pup in a tank where only two female sharks were present. The two females had not had contact with a male swell shark in more than 3 years. >> https://t.co/715cW10sEE pic.twitter.com/7Af4Z8qkml
— FOX Weather (@foxweather) January 28, 2025
Navzdory absenci žraločích samců ve výběhu existují dva možné způsoby, jak se z vejce mohlo narodit mládě, naznačilo akvárium. Zaprvé mohlo dojít k jevu zvanému partenogeneze, což je forma nepohlavního rozmnožování, kdy se embryo vyvíjí z vajíčka bez oplodnění. Také ale mohlo dojít k opožděnému oplodnění. To je stav, kdy k oplodnění dochází dlouho po páření, a který se děje velmi zřídka.
Kevin Feldheim, vedoucí Pritzkerovy laboratoře pro molekulární systematiku a evoluci, jehož výzkum se zaměřuje na systém páření a populační biologii žraloků, řekl CNN, že partenogeneze byla pozorována u řady druhů žraloků, včetně žraloka zebrovaného a žraloka bělavého. Předpokládá se, že k ní došlo také u jednoho druhu rejnoka. K partenogenezi obvykle dochází, když jsou samice izolovány od samců, uvedl Feldheim. Podle něj však příklady, kdy samice takto rodily, i když byli přítomni samci.
„Jak se partenogeneze spustí nebo co dá samicím podnět k zahájení tohoto procesu, to ještě musíme zjistit,“ upozornil Feldheim. „Obecně si myslíme, že jde o poslední snahu samice předat své geny. Vypovídá to o tom, jak jsou žraloci přizpůsobiví, pokud jde o jejich rozmnožování,“ dodal.
Život si najde cestu
Feldheim také uvedl, že vědci v současné době nevědí „téměř nic o tom, jak dlouho mohou samice u jednotlivých druhů uchovávat sperma“. U jednoho druhu žraloka bylo zjištěno, že samice uchovává sperma nejméně 45 měsíců, řekl.
Shreveportské akvárium uvedlo, že až bude mládě dostatečně staré, podstoupí genetický test, který by měl pomoci tuto záhadu objasnit.
„Tato situace je neuvěřitelná a ukazuje odolnost tohoto druhu,“ uvedl v tiskové zprávě Greg Barrick, kurátor živých zvířat v akváriu. „Velmi se těšíme, až v následujících měsících potvrdíme, zda se skutečně jednalo o partenogenezi, nebo zda šlo o opožděné oplodnění. Je to opravdu důkaz, že život si najde cestu.“
Yoko je v současné době na pozorování mimo expozici, píše CBS News. Zatím sice prospívá, ale žraloci narození v důsledku vzácných reprodukčních událostí mohou čelit značným problémům.
„Možná má Yoko před sebou jen krátký čas. I tak po sobě zanechá nezapomenutelný odkaz a přispěje neocenitelnými poznatky ke studiu reprodukce žraloků a úsilí o jejich ochranu,“ uvedlo akvárium v tiskové zprávě.
Žraloci obrovští žijí v pobřežních vodách východního Pacifiku. Jsou známí svou schopností nafouknout své tělo vodou nebo vzduchem, což je způsob, jak odradit predátory. Zatímco většina druhů žraloků rodí živá mláďata, zrovna žralok obrovský je vejcorodý, což znamená, že klade vajíčka.